Promo fotenie pre HangAir

HangAir

posted in: Fotografické projekty | 0

Bola polka januára keď som dostal v nedeľu večer telefonát od kamarátov. Vedel som, že pripravujú niečo halu pre extrémnych športovcov ale moc veľa ďalších informácií som nemal. Keďže sa blížila tlačová konferencia, tak ma poprosili, že potrebujú nafotiť podkladový obrázok na pozvánku a aj ako cover webstránky. Samozrejme fotenie malo prebiehať v utorok večer.

Príprava
Na prípravu som mal menej ako 48 hodín. V momente ako som zložil prvý telefón, tak vyšli obratom dve smsky. Prvá Marte z Fomei-a a druhá kamarátovi. Ešte v noci začali nákresy, rýchle spisovanie techniky a príprava hlavného a záložného plánu.

Po príprave hlavného a záložného plánu som napísal zopár kamarátom fotografom či by vedeli prísť pomôcť. Pri takomto pláne sa každá možná ruka zišla.

Kamaráti potrebovali vytvoriť fotografiu, kde je nočná Bratislava, deväť športovcov, dym a ideálne formou tieňohry. Tá sa nám až tak dobre nepodarila ale myslím, že účel to splnilo. Keďže logo majú modré, tak som sa rozhodol ten dym aj všetko ladiť mierne do modra.

V pondelok ráno som navštívil Fomei s prosbou požičania svetiel a hlavne batériového generátora. Predstavil som hlavný plán a záložný plán. Predsa len, viac hláv, viac rozumu. Hlavný plán bolo nafotiť to, ako to vidíte na fotografii. Záložný plán bolo nafotiť si jednotlivé celky a potom to pospájať v PC. Čomu som sa samozrejme snažil vyhnúť. Aj keď sa to nakoniec nepodarilo.

Pre istotu sme zobrali ešte náhradné svetlo, miliardu a ešte trošku viacej najrôznejších softboxov, dáždnikov, beautydishov, grand boxov,.. Samozrejme reálne sme použili iba minimum. Ale to nie je podstatné. Radšej mať viacej ako menej. A tak som šiel na diskusiu ďalej. Opäť sme sa zhodli, že moje dva plány sú ideálne a buď to nafotíme na prvú alebo to budeme skladať.

Fotenie
Samotné fotenie už nebola taká prechádza ružovou záhradou. Čo som nedomyslel, bol fakt, že most SNP svieti v noci. Keďže išlo o kombináciu dlhej uzavierky, bleskov a pohybu, tak mi na niektorých fotkách, trošku odfaklilo hlavu alebo časť tela.

Druhý problém čo som musel urgentne riešiť bol samozrejme dymostroj. Jedna vec, je že sa nahrieva asi 10 minút. Ekológovia sa nám poďakujú za spálenú naftu v generátore 😀

Čo bol výrazne väčší problém bol pohyb vetra a správne načasovanie. Zatiaľ som s dymom robil iba v uzavretých priestoroch, čo je zvládnuteľné. Vonku sme sa pasovali s vetrom a vždy nám ho inam odfúklo. Ale asi po 10 pokusoch sme to vedeli načasovať aby bol správne rozptýlený (aspoň v rámci možností). Plus ešte s načasovaním dymu sme museli načasovať aj športovcov. Čo bol tiež občas problém, keďže cez helmy nepočujú úplne dokonale.

Nafotenie tejto jednej scény nám trvalo asi 2 hodiny. Normálne mi bolo ľúto Zuzky a ľudí, čo boli v letnom oblečení. Kým sme prestavali scénu, tak ich poslali sa zohriať na neďalekej reštaurácie z ktorej sme si spravili základňu. Následne nastupoval záložný plán, kde sme každému spravili set s veľmi podobnou pózou akú mali v hlavnej fotke. Kebyže potrebujeme časť fotografie vymeniť. Urobili sme tieňohru iba s dvoma zadnými svetlami a potom jednu dosvietenú aj z prednej strany.

Záložný plán sa nakoniec ukázal ako kľúčový, keďže niekoľko častí tieľ som musel vymieňať a takto som potreboval iba decentné maskovanie a nemusel som robil žiadne brutalitné zásahy do fotky.

Po zbehnutí záložného plánu som okolo 1 ráno odchádzal z miesta činu. Päť hodín vonku, uprostred januára. Aspoň, že nesnežilo 🙂

Finalízácia
Oznámenie fotenia v nedeľu večer, fotenie v utorok večer, odovzdanie v stredu večer. Harmonogram ako sa patrí. Na výber, úpravu RAW a doladenie v photoshope som mal necelých 24 hodín. Ale potreboval som sa vyspať a hlavne rozmrznúť. A tak som na stredu zrušil všetky stretnutia a celý deň som sedel za PC a vyberal, upravoval, vymieňal a patlal.

Napriek tomu, že to bolo extrémne na rýchlo, bolo to zatiaľ jedno z najťažších a najkomplikovanejších fotení, som nesmierne rád, že som mal možnosť to fotiť. Jedna vec je, že počas fotenia som sa veľmi veľa naučil ale tá hlavná je inde. Fotka sa fotila pre kamarátov. Kamarátov, ktorí mne dopomohli splniť si sen a to fotiť pre RedBull a tak bolo teraz na mne aby som ja dopomohol splniť sen im.

Pretože sny sú na to aby sa plnili!

Promo fotenie pre HangAir
Promo fotenie pre HangAir